Radek Tomášek

  
• Aktuality
• Simply The Four
• Radek a Radek
• Fotogalerie
• Z tisku
• Okénko pro hosty
• Texty
• Hudební životopis
• Éra Rangers
• Listárna
• Pro pořadatele

 

Benefice k 60. narozeninám

Radek Tomášek oslavil své kulatiny už 3. června 2006 a kdyby bylo pouze na něm, asi by se žádná veřejná akce nekonala. Naštěstí to jenom na něm nebylo. Jak už bylo několikrát řečeno, iniciátorem benefice byl Luděk Koutný, který našel podporu v agentuře 6P Petra Novotného.

Během září a října začalo jít do tuhého – vybíralo se místo i písničky do programu, tipovali se hosté. Týden před koncertem, když byl Radek hostem pořadu Dnes vás budím já na Country Radiu, mohl už posluchačům jen oznámit, že lístky do Divadla U Hasičů jsou vyprodány: "Na jednu stranu je mi to líto, protože musím říkat kamarádům i známým - bohužel, ani já ti už nepomůžu, lístky zmizely," komentoval radostný fakt, že na plakátě v divadle je u data 21. listopadu 2006 cedulka VYPRODÁNO.

Odpolední zkouška probíhala ve znamení mírné nervozity, která tou správnou měrou přispívala k tvůrčí atmosféře.

A tady už jsou první účinkující, gratulanti a zároveň Radkovi kolegové z kapely: Simply The Four hraje ve složení Luděk Koutný, Richard Tomíček a František Zikmund. Za Radkem a baterií bicích se pak zcela skrývá Richard Bardon.

"Můj kolega v rozhlase měl pod sklem na stole velký nápis: Novinky nehrajeme, nikdo je nezná! – toho se budeme držet i my dneska!" prohlásil na úvod první konferenciér Rangers (a už tehdy chodící encyklopedie americké country music) Mirek Černý.

Program večera se tohoto slibu držel, i když ne tak úplně. Helena Maršálková U Hasičů chybět nemohla – Džínovou lásku s Radkem nazpívala na desku před pětadvaceti lety a tuhle písničku posluchači milují a od Radka ji vyžadují i když je na jevišti bez vhodné partnerky (Radek ml. ženský part tvrdohlavě zpívat odmítá).

Yvonne Přenosilová rozparádila hlediště i jeviště temperamentním provedením Bot proti lásce a Sklípku. Na Country Radiu Radek zavzpomínal, jak se před lety vetřel do Semaforu na dopolední zkoušku hry Jonáš podotýká a tam nepozorován sledoval Yvonne, kterou právě "režíroval" Karel Mareš...

Petry Černocké si Radek všiml už když hrál na kytaru u Rangers a ona, jako velká fanynka ("Sedávala jsem jako vy tady v první řadě a nemohla se rozhodnout, který z nich je hezčí," smála se Petra, zatímco Jirka Pracný se mračil) a začínající zpěvačka přinesla svým tehdejším idolům k posouzení svůj text k písničce Rákosí. Petra si zazpívala ono zmíněné vybočení z rámce večera - novinku, duet s Radkem, nazvaný Malý město. Doufejme ostatně, že dneska už má ohledně nejkrásnějšího Rangera jasno. Žádný jiný to snad ani být nemohl...

Legendární Balíček karet v podání Mirka Černého – taky mu jej už nikdo nikdy neodpáře, stejně jako Radkovi Žádnou jinou, kterou mu před mnoha lety otextoval. Doufejme, že se od této autorské dvojice dočkáme dalšího veleúspěšného hitu.

Závěrečný blok písniček patřil komornějšímu zvuku akustických kytar v rukou otce a syna Tomáškových. Rocker Rae přiznal upřímně, že i jeho dostala atmosféra večera: "Celý den se směju tátovi, že má trému - a teď ji mám taky!"

Konec korunuje dílo – v tomto případě se Radkovi dostalo mohutných ovací ve stoje.

Jeviště se zaplnilo gratulanty s květinami i dárky. Oskar Hahn za pořádající agenturu přinesl dort s kytarou, paní Mirka Novotná přišla svému oblíbenci potřást rukou a předat kytici.

Když ztichl sál, ožila divadelní kavárna. Na rautu se sešli všichni hosté večera, aby si ještě jednou připili s Radkem na zdraví a další úspěchy a ochutnali připravené dobroty. Zvláště dort prý byl vynikající!

Ještě jednou díky za ten výborný nápad - potěšil snad všechny, kteří se U Hasičů sešli ať už na jevišti nebo v hledišti. Výmluvně o tom svědčí řada ohlasů, které stále docházejí na Radkovu adresu (podívejte se do listárny, je tam alespoň pár ukázek).

Autorem snímků z benefice je další pamětník - fotograf Pavel Khol, který byl rovněž svědkem slavné a nezapomenutelné "zlaté" éry Rangers na přelomu 60. a 70. let.

nahoru

Koncert měl i své dozvuky: Po představení vyzpovídal Radkovy hosty redaktor královéhradeckého rozhlasu Fanda Mifek a rozhovory proložené písničkami pak použil do silvestrovského vysílání. Helena Maršálková se do rádia o oslavenci vyjádřila s neskrývanými sympatiemi: "Radek je výjimečná osobnost a já jsem si tehle večer ohromně užila. Líbilo se mi, jak mu lidi dávají neokecatelně najevo, že ho mají rádi. On je rodem skromný člověk a já ho dokonce podezírám, že ani neví, jaký úžasný vliv má na ženskou polovinu lidstva. Po celou dobu jeho samostatné kariéry ho provází boom - já pokaždé vidím to vlhké oko fanynek, které na jeho koncerty dnes vodí svoje dcery a už i vnoučata..."

Na fotce drží Helena jeden z mnoha darů, které Radek dostal od přátel. Tuhle náramnou sekeru přivezl až z Pelhřimova ing. Bohumil Hrubeš, který je Radkovým přítelem a tudíž i rádcem a pomocníkem ve všem, co se týká starostí spojených s chalupou. Bohouš přijel s celou rodinou a každému z účinkujících přivezl po pecnu vypečeného voňavého chlebíčka z Vysočiny.

Poznámka pod čarou, ale k věci: "I LIKE TOMASEK!" říkají nápisy na transparentech, které drží tři generace žen - takhle viděl Radkovo publikum už v r. 1978 malíř a grafik Antonín Sládek. Jeho kresba vlastně vyjadřuje naprosto stejný názor jako slova Heleny Maršálkové.

nahoru

Celý koncert zajišťovala agentura 6P Petra Novotného, jmenovitě její ředitel Oskar Hahn a Eva Hahnová.


Mediálním partnerem bylo Country Radio.


Nejdál to měl k Hasičům Radkův kamarád Jožka, který speciálně kvůli koncertu přilétl z Ameriky.


Nejblíž to měl asi sám hlavní protagonista večera a vinohradský rodák, který bydlí jen o pár bloků výš směrem ke Floře.


Největší komplikace (jako obvykle) přineslo vystoupení Radkovi mladšímu - každé úterý ve 22 hodin začíná jeho programový blok Rae on the Rock na radiu Wave.


Oproti programu avizovanému na plakátě byla jediná změna – večer před koncertem se Radkovi omluvil Pavel Bobek, kterému lékař po právě prodělaném chirurgickém zákroku zakázal účinkovat.


Další body programu byly splněny všechny - tady jsou jmenovitě:

Alabama Jubilee (instr.)

Jižní vítr
Boxer
Srdce
Džínová láska
(s H. Maršálkovou)
Rokenrol
Y. Přenosilová:
Boty proti lásce
Sklípek

Tak to zkouším
Duhová kulička
Dům na nároží


Kingston Town
Prázdné nádraží
M. Černý:
Balíček karet
500 MIL
P. Černocká
a J. Pracný:

Se mnou píseň si broukej
Malý město
(s P. Černockou)
Nejde to vyhrát (R&R)
El Matador (R&R)
Cikán (R&R )
Kymácivý měsíc
Pod šedou oblohou
Žádná jiná
María Isabel


Design: ViSt