Radek Tomášek

  
• Aktuality
• Simply The Four
• Radek a Radek
• Fotogalerie
• Z tisku
• Okénko pro hosty
• Texty
• Hudební životopis
• Éra Rangers
• Listárna
• Pro pořadatele

 

Nejen pro milovníky koní

Tato stránka je věnována převážně aktivitám sdružení Akhal-teke.cz, semaforskému koncertu na jeho podporu, ale je tu i blok, který shrnuje Radkova potkávání s koníčky.

Akhal-teke.cz. pomáhá koním - úvod ke koncertu
Koncert v Semaforu 11. března 2007
Radek Tomášek a koně

Akhal-teke.cz pomáhá koním

Občanské sdružení Akhal-teke.cz, u jehož založení stála Marta Kubišová, Radek Valeš i Radek Tomášek, už několik let podporuje farmu v jižních Čechách, kde žije stádo dvaceti koní celosvětově mizejícího achaltekinského plemene.

Koncert na podporu záchrany vzácných koní se konal
v sobotu 11. března 2007 v divadle Semafor,
výtěžek ze vstupného a vydražených grafických listů přesáhl 100 000 Kč - díky všem, návštěvníkům, účinkujícím, výtvarníkům i vydražitelům!

Účinkovali: Radek Tomášek se svou skupinou (Luděk Koutný – foukací harmonika, kytara, František Zikmund – el. kytara, Richard Tomíček – basová kytara, Richard Bardon – bicí) a Radek Rae Tomášek
Hosté: Marta Kubišová, Yvonne Přenosilová, Jiří Suchý, Václav Neckář a Viktor Sodoma
Zvláštní host: herec, tanečník a především milovník koní Václav Vydra
Průvodní slovo Milan Hein

Dražby šesti grafických listů (dvou od Oldřicha Kulhánka a po jednom od Vladimíra Komárka, Josefa Velčovského, Aleše Lamra a Adolfa Borna) se ujala aukční síň Vltavín.

Partneři:
nahoru

Koncert v Semaforu 11. března 2007

Radek Tomášek byl v Semaforu ve dvojí roli - jako jeden ze zakladatelů a spolupracovníků sdružení Akhal-teke.cz a zároveň, spolu s Martou Kubišovou, jako hostitel. Marta s Radkem měli totiž být původně jedinými vystupujícími, ale časem se ukázalo, že pro koníčky rádi zazpívají i mnozí další umělci.

nahoru

Svými nejznámějšími písničkami za doprovodu celé kapely Radek koncert parádně otevřel a ke konci se ještě přišel rozloučit druhým blokem - Martě Kubišové pak patřilo finále.

Milan Hein představil Václava Vydru, oblíbeného herce, vyhlášeného tanečníka a především velkého milovníka koní, jehož krédem je, "aby koni na hřbetě překážel co nejméně" a který se za svými koníčky vypravuje co nejčastěji, nejen proto, aby se projel, ale taky proto, že ví, že je jeho přítomnost příjemně rozptýlí. Koně totiž skoro nespí a i když jsou chováni volně v ohradách, přece jen si nemohou dovolit proběhnout se denně na vzdálenost nějakých čtyřiceti kilometrů, jakou běžně zdolávají jejich divocí příbuzní - a tak je pro ně každé vyrušení ze zaběhnutého stereotypu vítané.

Viktor Sodoma to rozjel ve stylu rokenrolu a Milanu Heinovi se přiznal, že před lety dokonce na chuchelském závodišti třikrát závodil v dostihu. Přiznal i výsledek: "Dvakrát jsem byl poslední, jednou předposlední, to když diskvalifikovali vítěze..." Dneska už na koňském hřbetu nesedá, ale na radu zkušených koňáků používá na bolavé klouby kostivalou mast, kterou se jinak mažou bolavé koňské šlachy.

Yvonne Přenosilová zavzpomínala na jedno silvestrovké vysílání ve Svobodné Evropě, pro které jí složil kolega Karel Kryl písničku Fešák (inspirovanou historií Yvonnina manželství), kterou spolu té noci věnovali Martě Kubišové. Nikdo z nich tehdy netušil, že než se rok s rokem sejde, padne železná opona a sejdou se i oni tři. Pak si obula Boty proti lásce a pozvala diváky do Sklípku - imaginárním rudým vínem by si s ní jistě rádi připili všichni, nejen muzikanti z Radkovy kapely, kteří ji doprovázeli.

Diváky přišel pozdravit i sám hostitel, ředitel divadla Semafor Jiří Suchý, který vhodně zahájil Shakespearovým sonetem "A proto odpouští má láska mému koni" a pokračoval vtipnou písničkou s vlastním textem, (v poválečném americkém filmu ji v originále zpíval jeho oblíbenec, komik George Formby) o tom, jak nebezpečný zážitek může nezkušenému jezdci připravit vyjížďka na koni. Nejen pamětníky v hledišti pak potěšil Pramínkem vlasů... Zvláštní zážitek pro pravidelné posluchače Country Radia, kde tahle písnička patří do zlatého fondu (a kde má pan Suchý svůj pravidelný pořad Pozdní sběr).

Semaforské jeviště vřele přivítalo i dvě třetiny bývalých Golden Kids a celé divadlo poté tleskalo Vaškovi Neckářovi a jeho písničce Stín katedrál, které čas neubral na kráse, a zvláště pak procítěnému přednesu titulní písničky z alba Oči koní. Od Marty Kubišové dostal Vašek spontánní pusu, když se přimlouval, aby lidi nezapomínali ani na ostatní koně, hlavně na ty, co už jsou "v důchodu".

Po přestávce se na pódium dostavil Martin Zeman, zástupce aukční síně Vltavín, vyzbrojen dražebním kladívkem a začal nabízet grafický list Oldřicha Kulhánka "Pocta Jaroslavu Seifertovi" (na fotce je zachycena grafika "Správná parta" od Adolfa Borna). Byť jeho výmluvnost byla přesvědčivá a výtvarné dílo lákavé, ruce zájemců se ne a ne zvednout. Chtělo to prolomit počáteční rozpaky - a to se povedlo!

Z portálu se konečně vynořila ruka a kladívko konečně dopadlo: "Potřetí - prodáno Radku Tomáškovi!" A pak už to jelo jako u Sotheby´s v Londýně - dalších pět listů známých grafiků našlo své majitele až po opravdu napínavých soubojích. Jednou z velkorysých sponzorek se stala i paní Jana Zelená, častá návštěvnice Balbínky, která získala zajímavý artefakt Josefa Velčovského se stejně interesantním názvem "Seveřanka na břehu rybníka". Radek jí jako poděkování o dva dny později právě v Balbínce zazpíval Dům na nároží.

Že by závěrečná děkovačka přivedla na scénu dokonce i živého poníka? No, skoro. Při bližším pohledu se ukázalo, že žemlově zbarvený čtyřnožec je Ganietka, azavačka (fenka pouštního psa) Marty Kubišové, která si velikostí s menším koníkem nezadá. Ganietka se svou paničkou při poslední Písni pro pána tvorstva vzorně spolupracovala a stala se tak další hvězdou večera.

Radek nebyl jediným z vystupujících zpěváků, kteří si vychutnávali skutečnost, že mohou stát na prknech Semaforu, divadla, jež tolik znamenalo nejen pro jejich hudební zrání. Vašek Neckář se z tohoto pocitu vyznal přímo, na Radkovi je ono potěšení zřetelně vidět. Snímek zachycuje finále - závěrečnou Modlitbu pro Martu.

Milan Hein podporován Martou Kubišovou vyzvídají, jak dopadlo vyúčtování - hlavní organizátor večera Radek Valeš ještě neměl přesná čísla, ale byl spokojený - na konto sdružení Akhal-teke.cz se přisype přes 100 000 Kč - zase bude na píci pro koně i na drobnější opravy, které jsou na farmě potřeba udělat. Nadmíru spokojeni ale byli i všichni účinkují a diváci, a to do té míry, že se množí hlasy žádající: "Opakovat!" Zdá se tedy, že koncert v Semaforu se stane první z řady stejně záslužných akcí. V podstatě zbývá pouze stanovit datum a pak už - na shledanou!

nahoru

Fotobonus

Pěkných fotek, které snad i beze slov dokreslují atmosféru večera, vzniklo mnohem víc, než se vešlo do reportáže. Tady jsou ještě aspoň tři:

Stále půvabná dáma s velkým hlasem i srdcem - Marta Kubišová.

Radek Tomášek, jeho skupina Simply The Four a jako host Radek Tomášek ml.

A ještě jednou Rae Tomášek - právě hraje sólo v Cikánovi.

nahoru

Jazykový exkurz: Plemeno Achal-Teke dostalo jméno podle turkmenského kmene „Teke“, který choval tyto koně v oáze „Achal“. Tato oáza je z jedné strany obklopena pouští Karakum (Černé písky), z druhé strany se zvedá pohoří Kopetdag. Plemenná kniha je vedena v Rusku ve Všeruském vědecko-výzkumném institutu pro chov koní (VNIIK), v Rjazaňské oblasti. Nejednotnost přepisu je způsobena tím, že Turkmeni nepoužívají latinku, ale mají svoje písmo. To pak každý národ přepisuje podle pravidel své mateřštiny – němčina, holandština a čeština používají fonetický tvar "achal-teke", angličtina přirozeně přepisuje "akhal", aby zůstala zachována výslovnost "achal".
nahoru

Radek Tomášek a koně

Jako úplně malý kluk jezdil Radek do vsi na Vysočině, odkud pocházeli jeho rodiče. Strýc František Tomášek se tu staral o své hospodářství a velmi platnými pomocníky mu při tom byla dvojice tažných koní, Líza a Valach. Radek vzpomíná, že to byla dvojka neobyčejně trpělivá - nemusel mít strach, že ho zasáhnou kopytem, ani když se jim pletl mezi nohama. Na obrázku je zleva Radek s bratrem Vláďou, tatínkem a dědečkem při stahování poražených kmenů. Koňský potah je pro práci v lese ideální a Radek by aspoň jednoho čtyřnohého pomocníka uvítal i dneska - nevíte o někom poblíž Pelhřimova?

Takhle vznikala v r. 1973 titulka časopisu Sedmička - Radka fotografoval Mirek Martinovský. "Koňáci se na mě tehdy domluvili a vybrali pro mě na jedno oko slepou kobylku. Těšili se, že až na ni sednu, začne vyhazovat a shodí mě - a bude legrace. Kobylce jsem ale asi padnul do oka a ona se chovala přímo vzorně. Jediný, kdo měl potíže, byl Mirek Martinovský, protože ji musel zabírat pořád jen z té strany, kde měla zdravé oko," zavzpomínal Radek při pohledu na staré fotky.

A tady je Radek Tomášek při návštěvě na jihočeské farmě s jedním achaltekincem.

nahoru

Zvláštní poděkování patří muži, bez něhož by sdružení Akhal-teke.cz asi tak úspěšně fungovat nemohlo. Slovenský podnikatel Ing. Milan Rederer, majitel firmy Ramico a hlavní sponzor všech aktivit sdružení, zůstává skromně v pozadí i nadále - nemůžeme vám ho představit ani na obrázku prostě proto, že ho nepoznal ani fotograf...


I v hledišti bylo možné odhalit známé osobnosti, např. zpěváka (a taky moderátora Country Radia) Karla Černocha, básníka Aloise Marhoula, redaktora Supraphonu Jiřího Tušla a pak samozřejmě spoustu tváří známých z Balbínky (hodně z nich patřilo třeba partě judistů z Vršovic a několika rodinným "klanům").


Fotografickou reportáž z celého koncertu rovněž zdarma zhotovil osvědčený fotograf Pavel Khol.


Program:

Simply The Four:
Alabama Jubilee (instr.)
R. Tomášek:
Duhová kulička
Boxer
Žádná jiná
Y. Přenosilová:
Fešák
Boty proti lásce
Sklípek
V. Sodoma:
Johnny B. Good
Rock Around The Clock
Rock´n roll Music
M. Kubišová:
Vítej, lásko
Mám ráda pohádky
duet s Milanem Heinem
Caruso


Dražba 6 grafických listů
J. Suchý:
A proto odpouští
má láska mému koni
Pramínek vlasů
Blues pro tebe
R. Tomášek:
Nejde to vyhrát (R&R )
Cikán (R&R )
Srdce
Zpíval jen rokenrol
V. Neckář:
Stín katedrál
Oči koní
Časy se mění
M. Kubišová:
Óda na ticho
Píseň o štěstí
A teď
Píseň pro pána tvorstva
Modlitba pro Martu


Design: ViSt